Uniwersalna moda i jedwabne materiały

 

Mówi się, iż klasyczne materiały nadają się do wykorzystania na wiele sposobów. W tym sensie o tym, że jakiś materiał staje się owym klasykiem, tzn. nie wychodzi bądź z mody, bądź użytku, będzie decydowała jego funkcjonalność czy uniwersalność. Takimi trzema klasycznymi – choć bardzo się od siebie różniącymi – materiałami będą wełna, jedwab z Chin oraz dżins.

Wełna jest materiałem szczególnie cenionym przez projektantów mody oraz, jeśli można tak rzec, jej użytkowników, tj. po prostu nas wszystkich (czy prawie wszystkich, bo być może jest ktoś, kto wełny nie lubi). Z tej grubej szyje się lub wyplata głównie swetry czy swetrowe kamizelki, tuniki oraz sukienki. Warto jednak wiedzieć, iż istnieją też bardziej zwarte i sztywne gatunki wełny, z których to przecież szyje się chociażby marynarki czy spodnie. Wełna jest bardzo elegancka i stylowa i, co ciekawe, wykorzystuje się ją również w dekoracji wnętrz. Wykonane z grubej, ciepłej wełny dodatki, jak np. narzuty na łóżko czy kanapę, czynią wnętrze bardziej przytulnym, „domowym”. Jeśli chodzi o jedwab z Chin, jest on, w przeciwieństwie do wełny, materiałem cienkim i delikatnym, zwiewnym. Szyje się z niego zarówno ubrania, jak i bieliznę oraz dodatki. Jedwabne chusty Aliexpress z Chin również nadaje się do wykorzystania we wnętrzach – pięknie prezentują się jedwabne zasłony oraz jedwabna pościel, spanie w której jest niezwykle przyjemne szczególnie latem, gdyż jedwab jest śliski, chłodny i bardzo delikatny. Dżins jest z owych klasyków materiałem najmniej eleganckim, co nie znaczy jednak, iż nie jest funkcjonalny.

Z dżinsu szyj się bowiem najwięcej rodzajów ubrań, choć, co jasne, ani swetra, ani bielizny, ani piżamy się z niego już nie wyprodukuje. Niemniej dżins jest wciąż niezwykle popularny i chyba każdy ma coś dżinsowego w swej szafie. Dżinsowe spodnie są już evergreenem, czyli czymś, co nigdy nie wychodzi z mody. Idealnie nadają się na wszystkie casualowe okazje i stylizacje – nosimy je do szkoły, do pracy, na zakupy, a nawet, te starsze i podniszczone, po domu (choć, co warto zauważyć, dżins jest bardzo wytrzymały i ubrania wykonane z tego dobrej jakości służyć potrafią przez bardzo długie lata).

Historia azjatyckiego jedwabiu

Jedwab to, jak wiemy, jedna z najbardziej cenionych (całkiem zresztą słusznie!) tkanin. Jego luksusowy charakter wynika z jego eleganckiej prezencji (jedwabne ubrania i dodatki wyglądają fenomenalnie!), faktu, iż jest naprawdę przyjemny w dotyku, oraz tego, że pozyskiwany jest w dość specyficzny sposób. Historia jedwabiu jest długa i naszpikowana odniesieniami do chińskiej legendy dotyczącej jego odkrycia – miała to zrobić żona jednego z chińskich cesarzy, zupełnie przypadkiem, gdy ten poprosił ją, by sprawdziła, jakie szkodniki niszczę jego drzewa w ogrodzie – oraz licznymi anegdotami. Jedną z nich jest np. ta związana z kradzieżą dokonaną przez zachodnich mnichów, którzy został poproszeni o to, by zdobyć informacje dotyczące produkcji jedwabiu. Metoda ta była bowiem ściśle strzeżona przez Chińczyków. A gdy już mamy ulubioną sukienkę z jedwabiu, warto także zadbać o nogi gładkie jak jedwab, wykorzystując do tego wosk do depilacji Aliexpress.

No właśnie, na czym polega ów wspomniany „specyficzny sposób” wytwarzania jedwabiu?  Jaką to tajemnicę wykradli wieki temu mnisi? Jak produkuje się jedwab? Cały proces rozpoczyna się od uprawy drzew (morwy lub dębu), liście których będą pożywką dla jedwabników. Następnie rozpoczyna się faktyczną hodowlę owych szkodników. Niestety trwa ona jedynie przez 2 miesiące w roku, z czego przez 8 dni trwa tzw. wylęg. Co ciekawe, jedwabniki cały czas jedzą i przez miesiąc zwiększają swą masę ciała 10 tysięcy razy. Kokony składane przez jedwabniki są zaburzane w gorącej wodzie, dzięki czemu można wydobyć z nich nici, które to nawija się na szpule.

To niesamowite, ale z tylko jednego kokonu jedwabnika uzyskuje się ponad 1,5 kilometra (!) nici. Te są następnie poddawane procesowi przędzenia, dzięki któremu wytwarzana jest przędza, na bazie której wykonuje się dopiero faktyczne jedwabne tkaniny. Jak widać, proces produkcji jedwabiu jest długi i skomplikowany. Nie można więc dziwić się, iż jego cena jest tak wysoka. Oczywiście istnieją jedwabne tkaniny o stosunkowo niskiej cenie, niemniej nie są one zbyt dobrej jakości, gdyż produkuje się je z resztek i odpadków powstałych w standardowym procesie wytwarzania jedwabiu. Tak czy inaczej, stanowią one dobrą alternatywę tych drogich, jeśli kogoś na naprawdę dobry jedwab nie stać. Te tańsze również są zdecydowanie bardziej eleganckie i miłe w dotyku niż innego rodzaju materiały. I dalej, nawet mała domieszka jedwabiu jest w stanie przemienić zwykłą dzianinę w prawdziwie szykowny materiał.